آموزش تصویری پشتیبان گیری از بوکمارک ها در فایرفاکس

پشتیبان گیری از بوکمارک ها در فایرفاکس مانند سایر مرورگرها کار بسیار راحتی است . در این جا ما سه روش را به شما پیشنهاد میکنیم که به سلیقه ی خودتان میتوانید از هر روش استفاده کنید .

۱- پشتیبان گیری به صورت یک فایل :

در این روش پشتیبان گیری شما به صورت دستی انجام خواهد شد . یعنی هر زمانی که شما اراده کنید ، میتوانید از بوکمارک هایتان پشتیان گیری کنید . به عنوان مثال اگر قصد تعویض سیستم عامل خود را داشته باشید یا بخواهید فایرفاکس را به صورت کامل پاک کرده و دوباره نصب کنید ، این روش ساده ترین روش است . البته یکی از معایبی که در این روش وجود دارد اینست که در صورت بروز مشکل برای سیستم عامل و یا مرورگر شما ، امکان پشتیبان گیری از بوکمارک های جدید وجود نخواهد داشت و تنها بوکمارک هایی که قبلا بک آپ گیری شده باشند ، موجود خواهند بود . در صورتی که این تذکر ما شما باعث صرف نظر شما از این روش شده است ، به روش شماره ۲ مراجعه کنید .

کافیست از منوی نارنجی رنگ FireFox که در قسمت بالا و سمت چپ پنچره مرورگر قرار دارد ، کلیک کرده و از بین آیتم های موجود ، گزینه Bookmarks را انتخاب کنید .

در پنجره ی باز شده ، از قسمت بالا ، منوی Import and Backup را انتخاب کرده و آیتم Export HTML را کلیک کنید .

در پنجره ای که باز خواهد شد ، کافیست محل مورد نظر برای ذخیره فایل HTML را انتخاب کرده و دکمه Save را کلیک کنید . اکنون بوکمارک های شما به صورت یک فایل HTML در محل مورد نظر شما ذخیره شده اند .

روش بازگردانی بوکمارک ها :

دوباره فایرفاکس را باز کرده و از مسیری که گفته شد ، به قسمت بوکمارک ها بروید . بعد از کلیک کردن روی منوی Import and Backup ، کافیست آیتم Import HTML را انتخاب کنید .

پنجره ای باز خواهد شد که باید در آن گزینه From an HTML File را انتخاب کرده و دکمه Next را بزنید .

اکنون از پنجره باز شده ، باید فایل HTML که حاوی بوکمارک ها بود را باز کنید .

۲- استفاده از قابلیت Firefox Sync :

این قابلیت از نسخه ۴ به بعد به فایرفاکس اضافه شد . البته در نسخه های پیشین هم این امکان وجود داشت ولی به صورت افزونه . اما در نسخه ۴ این قابلیت با نام Firefox Sync به صورت درونی به کار گرفته شد . با استفاده از Firefox Sync یا “همگام ساز فایرفاکس” ، شما میتوانید اطلاعاتی مانند بوکمارک ها ، پسوردها ، تنظیمات و یا حتی تاریخچه مرورهایتان را با سرورهای شرکت موزیلا همگام سازی کنید . این اطلاعات به صورت لحظه ای همگام سازی میشوند . به عنوان مثال با اضافه کردن یک بوکمارک به لیست بوکمارک ها ، بلافاصله این تغییرات با سرورهای موزیلا همگام سازی خواهند شد . پس در صورت بروز هرگونه مشکلی برای سیستم عامل و یا مرورگرتان ، همه اطلاعات شما در سرورهای موزیلا ، حفظ خواهند شد و هیچ آسیبی نخواهند دید .


۳- استفاده از افزونه ها :

استفاده از افزونه ها نیز میتواند راهگشای کار شما باشد . به عنوان مثال افزونه بسیار عالی Xmarks که اطلاعات شما را با سرورهای خودش همگام سازی میکند . شاید با خود فکر کنید که این روش هم مانند روش شماره ۲ است . درست فکر میکنید ولی یک تفاوت اساسی در اینجا وجود دارد . در روش شماره ۲ ، اطلاعات شما فقط و فقط با سرورهای شرکت موزیلا همگام سازی میشد . در این صورت اگر شما بخواهید از یک مرورگر دیگر برای دسترسی به اطلاعات خود استفاده کنید ، متاسفانه به مشکل برخواهید خورد . چون سرویس مذکور فقط در مرورگر فایرفاکس پیاده سازی شده است و از سایر مرورگرها نمیتوان به آن دسترسی داشت .

اما با استفاده از افزونه Xmarks از هر مرورگری میتواند به اطلاعات خود در سایر مرورگرهای مورد استفاده تان دسترسی داشته باشید . به عنوان مثال در منزل با مرورگر فایرفاکس چند صفحه را بوکمارک میکنید . اما در محیط کارتان از مرورگر کروم استفاده میکنید . کافیست روی هر دوی این مرورگرها افزونه Xmarks نصب باشد . بلافاصله چندین صفحه ای که در مرورگر فایرفاکس تان بوکمارک کرده بودید ، به مرورگر کروم تان اضافه خواهد شد .

این افزونه را برای هر مرورگری میتوانید از وبسایت اصلی دریافت کنید .

منبع:
http://www.gooyait.com/1390/07/11/answer-to-readers-question-backup-from-bookmarks-in-firefox.html

کلیدواژه ها: مقاله آموزشی . آموزش تصویری, پشتیبان گیری, افزونه های فایرفاکس